ŞEKER HASTALARINA GÖZ KONTROLÜ UYARISI

0
1008

göz doktoru izmir bilgehan sezgin

Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Bilgehan Sezgin Asena, diyabetik retinopati hakkında bilgiler verip, şeker hastalarına 6 ayda bir göz muayenesi yaptırmalarını önerdi.

Halk arasında “şeker körü” olarak bilinen ve şeker hastalarında sıklıkla görülen diyabetik retinopati, tüm dünyada görme kaybının en büyük nedenlerinden biri olarak gösteriliyor.

Hastalığın tedavi edilmediği durumlarda görme bozukluğu ve sonrasında körlüğe neden olduğunu kaydeden Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Bilgehan Sezgin Asena, diyabetik retinopati hakkında bilgi verdi. Gözün arka kısmında kanamaya ve göz merkezinde oluşan ödeme bağlı olarak ilerleyen diyabetik retinopatinin, ileri yaşlarda sık görüldüğünü belirten Asena, hastalığın gençlerde de ortaya çıkabildiğini söyledi.
Hastaların çoğunlukla görme bozukluğu şikayetiyle kendilerine başvurduklarını anlatan Bilgehan Sezgin Asena, düzenli kontrollerin yapılması durumunda, diyabetik retinopatinin seyrinin yavaşlatılabileceğini belirtti. Özel tedavi yöntemleriyle, hastalığın kontrol altına alınabileceğini dile getiren Asena şöyle devam etti:
“Öncelikle hastalarımıza 6 ayda bir düzenli olarak muayene yaptırmalarını öneriyoruz.

Bu sayede hastalığı takip ederek, kontrol altına alabiliyoruz. Hastalığın ilerlediği durumlarda ise, kanamalar için gerektiğinde lazer tedavisi ve ödem için de göz enjeksiyonları tedavilerini uyguluyoruz.”
Tedavisi zamanında yapılan şeker hastalarında körlük riskinin yok denecek kadar azaldığına işaret eden Op. Dr. Bilgehan Sezgin Asena, hastalığın tedavi edilmediği durumlarda görme kaybının kaçınılmaz olacağını sözlerine ekledi. (DHA)